Vosk na parkety

Vosk, olej, tvrdý voskový olej nebo lak? To je dotaz, který si kladou majitelé a uživatelé dřevěných podlah prkenných, parketových, mozaikových nebo také dřevěných zámeckých čtverců. Pokud bychom provedli průzkum, zjistili bychom, že co člověk, to názor, jak upravit povrch dřevěné podlahy a proč zrovna lakem nebo olejem. Každý z oslovených respondentů má jiný názor. Pojďme si připomenout jednu z nejstarších metod údržby a ochrany dřeva, při které se používá klasický vosk na parkety.

Jak ochránit dřevěnou podlahu touto metodou, to věděli už naši předkové. Tento postup ochrany podlah se s menšími obměnami používá až dodnes. V současné době vosk na parkety už používá málokdo sám. Každý, kdo měl doma nové i staré parkety, tento tradiční rituál znal spíš pod pojmem drátkování a voskování parket a měl ho rád opravdu jen málokdo. Vaše dřevěné podlahy dokážeme oživit alternativní metodou, takzvaným mezibrusem a následnou povrchovou úpravou, při které používáme tvrdý voskový olej nebo vosk na parkety.

Ochranu povrchu dřevěných podlah, tradiční vosk na parkety, používali majitelé bytů a sami voskovali své parkety.

Akce voskování podlah nastala obvykle okolo Velikonočních či Vánočních svátků. Dospělí museli z místnosti vystěhovat veškerý nábytek, následně mnohdy i s dětmi za pomoci drátků, které se podobaly hrubé drátěnce na nádobí, zaklekli na všechny čtyři a kousek po kousku vydrhli celou místnost. Když bylo drátkování dokončeno, musela se podlaha důkladně vytřít. A na řadu přišlo ruční voskování, při kterém byl používán vosk na parkety. Následně proběhlo jejich vyleštění, které bylo časově i fyzicky náročné. Po dokončení této práce a důkladném zaschnutí vosku, mohli nábytek nastěhovat zpět do místnosti.

V současnosti jsou na našem trhu specializované firmy na podlahářské práce. Je jen na Vašem rozhodnutí, na jakou společnost se sami obrátíte. Dnešní postup voskování parket se od dob ruční práce moc nezměnil. Důležité je podlahu velmi důkladně mechanicky vyčistit, aby byla připravena pro nanesení ochranného filmu na bázi vosku. V naší společnosti Podlahy Praha s.r.o. máme profesionály, kteří Vám s voskováním parket rádi pomůžou. Pokud se chcete, po vzoru svých předků do této práce pustit sami, doporučíme Vám vhodný vosk na parkety.

Máte zájem o tento produkt?

Vaši poptávku
ZPRACUJEME ZDARMA
Kontakt
Upřesnění poptávky
Vaši poptávku zpracujeme zdarma.

Opotřebované a poškozené povrchy dřevěných podlah je nutno vyčistit a pro obnovu povrchu použít vhodný vosk na parkety.

Dřevěné olejované parkety voskujeme přípravky na bázi vody. Na dřevěných podlahách vytvoří vosk na parkety na vodní bázi ochranný leštitelný protiskluzný film. Tento povrch ochrání dřevěnou podlahu před opotřebením a dodává jí hedvábný lesk. Impregnace a voskování parket přípravky na bázi rozpouštědel je dalším možným postupem. Vosk na parkety na bázi rozpouštědel vytvoří tvrdou ochrannou vrstvu na dřevěných podlahách. Tento povrch je také snadno leštitelný.

Podle povrchové úpravy obecně rozdělujeme vosk na parkety na:

  • Vosk na parkety dřevěné olejované
  • Vosk na parkety dřevěné lakované

Vosk na parkety dřevěné olejované

Tento postup voskování parket můžeme laicky popsat jako napuštění dřeva tekutým voskem na bázi včelího vosku. Olejování dřevěné podlahy je procesem napouštění dřeva přírodním olejem.  Vosk nebo olej vniknou do dřeva a vyplní póry. Dřevěný povrch podlahy je tím ochráněn proti vlhkosti, a jeho údržba je jednodušší. Dřevěná podlaha, na kterou byl aplikován vosk na parkety, působí hladkým dojmem. Vosk na povrchu dřeva vytváří jemný ochranný film a neuzavírá ho jako vrstva laku. My ve společnosti Podlahy Praha, s.r.o., na voskování parket používáme nejčastěji kombinaci vosku na parkety a oleje, tak zvaný tvrdý voskový olej.

Vosk na parkety dřevěných podlah a jeho výhody

Struktura dřeva a její přirozený vzhled zůstávají při voskování parket zachovány. Ochrana voskováním parket je vhodná především pro dřevěné podlahy profilované, katrované, kartáčované a s ostatními reliéfními úpravami povrchů. Pro dřevěná prkna s přiznanou mikrospárou je tento postup také vhodný. V případě poškození podlahy můžete lokálně přebrousit a převoskovat pouze postižené místo.

Vosk na parkety dřevěných podlah a jeho nevýhody

U voskovaných parket dřevěných je nevýhodou jejich náročnější čištění a údržba než u podlah s tvrdými povrchy. Povrch voskované a olejované dřevěné podlahy se při běžném užívání rychleji a snáze ušpiní. Proto by, alespoň jednou ročně, mělo být na podlaze s tímto povrchem provedeno mezibroušení nebo vykartáčování a opětovné přeleštění a impregnace. Našim klientům poradíme a vysvětlíme jim vše potřebné o údržbě jejich voskované a olejované podlahy.

Vosk na parkety dřevěné lakované

Polymerizace je metoda, kterou provádíme při voskování parket lakovaných. Vosk na parkety na bázi polymerové disperse se nanáší na voděodolný, lakovaný (nikoliv olejovaný) povrch podlahových krytin. V tomto případě zmiňujeme podlahy, jako jsou lakovaný korek, lakované dřevo, laminátové podlahy a přírodní linoleum s polyuretanovou úpravou povrchu. Uzavření povrchu krytiny a vyplnění mikroskopických pórů v ochranném laku docílíme nanesením disperze. Zároveň tím vytvoříme novou ochrannou vrstvu.

Voskování parket polymerizací zvyšuje u podlah odolnost proti opotřebení. Tyto se lépe udržují a méně špiní. Podlaha, která je takto ošetřená, získává navíc dobré protiskluzné vlastnosti.

Ve společnosti Podlahy Praha s.r.o. naši profesionálové klientům poradí s údržbou voskováním lakovaných povrchů podlah a doporučíme Vám ten správný vosk na parkety.

Voskování podlah je popsáno také na webu Renovace podlah Praha. O voskování podlah je nejvíce napsáno v kategorii Renovace parket Praha

Kategorie: 
Přípravky